Yrkeskompetensutbildning C - körkort

Varför behöver jag YKB för C-körkort?

Att utföra persontransporter och godstransporter med buss och lastbil är ett ansvarsfullt arbete som ställer höga krav på kunskap och skicklighet. Därför finns en lag och en förordning som reglerar krav på yrkesförarkompetens för att få utföra sådana transporter. 

Du behöver alltså gå igenom denna utbildning för att kunna jobba 

YKB Grund för C- körkort - 140 timmar

För dig som vill lära dig snabbt…

Vårt YKB paket innehåller allt du behöver till paketpris

  • Teorikurser
  • Praktiskt körning
  • Feedback från lärare
  • Böcker och litteratur
Ring oss på 08-550 123 64 för att boka. 

Kostnadsfri konsultation för planering av ditt C-körkort

Vi hjälper dig att planera din körutbildning oavsett om du bokat uppkörning privat eller behöver hjälp att boka.

Bli uppringd

Här kan du skicka in en anmälan till oss. Anmälan avser den utbildning du anger under ”övriga synpunkter”. Vi hör av oss så fort vi får tid och möjligthet. Har du något övrigt önskemål som vi ska ta hänsyn till går det också bra att skriva det i övriga synpunkter.