Yrkeskompetensutbildning C - körkort

Varför behöver jag YKB för C-körkort?

Att utföra persontransporter och godstransporter med buss och lastbil är ett ansvarsfullt arbete som ställer höga krav på kunskap och skicklighet. Därför finns en lag och en förordning som reglerar krav på yrkesförarkompetens för att få utföra sådana transporter. 

Du behöver alltså gå igenom denna utbildning för att kunna jobba 

Vårt kompletta paket för C-kort och YKB!

Begränsat erbjudande till 30 September

Vårt kompletta paket innehåller allt du behöver till paketpris

  • Körlektioner i lastbil (Både för C-kort och YKB)
  • 130 timmar teoretisk utbildning 
  • Feedback från lärare
  • Litteratur samt onlinefrågor 
  • Kursstart 3e Oktober i 4 veckor 
  • Kommer att hållas i skolans lokaler i Södertälje
 

YKB Grund för C- körkort - 140 timmar

För dig som vill lära dig snabbt…

Vårt YKB paket innehåller allt du behöver till paketpris

  • Teorikurser
  • Praktiskt körning
  • Feedback från lärare
  • Böcker och litteratur
 

Fr.o.m. den 10 september 2016 krävs det ett yrkeskompetensbevis för att få köra godstransporter med tung lastbil. Motsvarande krav gäller för persontransporter med buss sedan den 10 september 2015. Nu måste alltså även alla som omfattas av ”hävdvunnen rätt” ha ett yrkeskompetensbevis och medföra det vid körning. Kursen består av fem delar och innefattar alla moment inom körningen. 

Delkurs 1 – Sparsam körning
Delkurs 2 – Gods/Persontransport
Delkurs 3 – Lagar och regler
Delkurs 4 – Ergonomi och hälsa
Delkurs 5 – Trafiksäkerhet och kundfokus

YKB-beviset gäller i fem år från och med det sista kurstillfället. Kurserna behöver inte genomföras i ordning, utan det är upp till individen själv, under förutsättningen att det inte passerat mer än fem år från det första kurstillfället till det sista.

I grundkursen går vi igenom varje del som kan tänkas uppstå vid professionell körning. Hela utbildningen är lärarledd och blandar teori med praktiska övningar. Kursen avslutas med ett prov hos trafikverket.

Fortbildningen är en lagstadgad utbildning för alla som kör lastbil och buss yrkesmässigt (med vissa undantag). Kompetensbeviset gäller i fem år.

Alla som har gått 140h grundutbildning eller tog sin C-behörighet före 10 september 2009 kan anmäla sig till kursen.

Kursen är sammanlagt 35 och består av delkurser, en del per dag. Behöver du komplettera med någon eller några av delkurserna går att bra att anmäla sig för en enstaka dag.

För varje delmoment man genomfört utfärdas ett intyg. När alla delkurser är genomförda rapporterar vi in dig till Transportstyrelsen. Man har sedan ytterligare 5 år på sig att genomföra en ny fortbildning. Det krävs inget prov på Trafikverket för fortbildningen.

 

Om du har tagit YKB Grundkurs för Persontransporter och vill komplettera även för lastbil krävs 35h utbildning.

Nästa tillfälle för YKB Grundkurs:

3/10 – 4/11 — v. 40 – 44

Undervisningen sker i skolans lokaler från kl. 07.00-16:00

Kostnadsfri konsultation för planering av ditt C-körkort

Vi hjälper dig att planera din körutbildning oavsett om du bokat uppkörning privat eller behöver hjälp att boka.

Bli uppringd

Här kan du skicka in en anmälan till oss. Anmälan avser den utbildning du anger under ”övriga synpunkter”. Vi hör av oss så fort vi får tid och möjligthet. Har du något övrigt önskemål som vi ska ta hänsyn till går det också bra att skriva det i övriga synpunkter.